Rituály

Celý náš život je složen z rituálů, sám život je jeden velký rituál. Pokud si to uvědomíme, máme posvátný každý den.

Co je to rituál?

Rituál je posvátný, plně přítomný okamžik. Je to čas, kdy slyšíme naše srdce, cítíme tělo, samy sebe a pro mysl se odehrává něco symbolického. Je to tedy prostředek, kdy celé naše bytí může opustit staré a plně přijmout nové. Proto se často využívá pro takzvané přechodové milníky. Životní události, které jsou nějakým způsobem zásadní pro náš život.

Jaké máme rituály?

Klasické rituály kopírují samotný život. Z těch známých, které společnost uznává, nám v současnosti zůstali křtiny, svatby a pohřby. Zapomněli jsme však na oslavy dospělosti, předporodní rituály, uvítání dítěte, rozchodové a nebo ty narozeninové.
Rituálů je však tolik, kolik je změn v životě a proto se nedají plně definovat. Rituálně se dá tak pojmout každá velká událost. Když píši rituálně, myslím tím, plně prožita všemi zúčastněnými.

Jak takový rituál probíhá?

Pro mě jsou rituály naprosto "logické", i když mohou působit nevšedně. Je to souhra symbolických prvků, které nám dovolí pravdivě se podívat na situaci, prožít veškeré emoce, které se s přechodem do nového pojí. Ať už je to puštění strachu z neznáma, slzy smutku nebo radosti, opravdové procítění vlastní síly, nebo vděčnosti za život.
Díky této symbolické řeči (např. spálení strachu) zůstane člověk "čistý". Následně  vidí jasně dopředu, uzří, co potřebuje, dostane odpovědi na své otázky, spojí se se sebou a vstoupí do nového z jasnou vizí.


V rituálu nám symbolicky pomáhají elementy (Vzduch, Oheň, Voda, Země). Pokud chceme zhmotňovat záměr (např. svatba), manifestujeme jemnou myšlenku až do hmoty. Tím dojde k postupnému uvěření záměru, ztotožnění se s ním až k samotnému přijetí plné reality. U např. rozchodového rituálu, jdeme přesně opačně. Postupně zjemňujeme a opouštíme to, co kdysi existovalo. Až zůstane myšlenka a klid v srdci.

A to vše mnohem rychleji a efektivněji, než kdybychom nechali pracovat "jen" čas.

Kde takový rituál probíhá?

Záleží na vaší volbě. Mohou být rituály domácí, ty mají výhodu v pohodlí a praktičnosti. Velkou nevýhodou ale bývá pocit "obyčejnosti". Rituály se mohou konat v přírodě, pokud je místo nerušené a počasí přeje, bývá to nádherný zážitek. Dá se ale vždy i pronajmout prostor, kde se člověk cítí královsky a výjimečně. Nevýhodou je ale finanční náročnost.

Je pro mě rituál i když se nepovažuji za "ezo" člověka?

Určitě ano! Rituály, kterými provádím já, jsou velmi jednoduché, efektivní a praktické. Sama žiji posvátnost okamžiků v realitě všedních dní a to mi přijde více důležité, než si lítat v oblacích. Navíc vždy spolu vše probereme předem, tedy se nikdy nestane, že bych zvolila v rituálu něco, co by vám bylo nepříjemné.

Jak dlouho rituál trvá?

Záleží na typu, ale obecně platí rozmezí 1-3 hodiny. Mohou být ale i jedno/vícedenní.

Mám ještě nějaké otázky

Klidně se ptej, nebo mi napiš.

© 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!